Monachium

Popularne zabytki i atrakcje

Stwórz swój plan podróży

Najciekawsze atrakcje w Monachium

Stolica Bawarii to połączenie niesamowitych miejsc, bogatych barokowych kościołów i muzeów najwyższej światowej klasy. Będąc w mieście, nie można również przeoczyć pięknych pałaców oraz zobaczyć Alp ze szczytu ratusza i Kościoła Świętego Piotra. Monachium to także miasto znanych na całym świecie niemieckich „znaków firmowych”, takich jak BMW, FC Bayern i festiwal Oktoberfest, z którym kojarzą się ponad dwa tygodnie wesołej zabawy z piwem w ręku. Za Co warto zatem zobaczyć w Monachium w pierwszej kolejności?

Stara Pinakoteka

Pochodząca z 1836 roku Alte Pinakothek jest jedną z najstarszych galerii sztuki na świecie. Ten neorenesansowy projekt muzeum był wzorem dla galerii, które powstały w Brukseli, Rzymie i Sankt Petersburgu. Znajdziemy w niej wszystko to, co zostało zamówione przez króla Ludwika I, aby pomieścić wyjątkową kolekcję dynastii Wittelsbachów, zapoczątkowaną przez księcia Wilhelma IV w 1500 roku. Rezultatem jest 800 niemieckich, francuskich, holenderskich, flamandzkich, włoskich i hiszpańskich obrazów zachowanych w doskonałej jakości. Mistrzami, których prace rzucają się w oczy najbardziej, są Peter Paul Rubens, Albrecht Durer i van Dyck. Przechadzając się po niekończących się salach galerii, natkniemy się również na prace, które wyszły spod rąk m.in. Leonarda da Vinci, Titiana, Hansa Baldung Griena, Hieronima Boscha i Rembrandta.

Ratusz w Monachium

Znany z pocztówek ratusz w Monachium na Marienplatz to gotycki cud, zabytek godny każdego miasta. Fasada ozdobiona jest kolumnami z małymi łukami i posągami pierwszych czterech bawarskich królów. Populacja Monachium podwoiła się w ciągu mniej niż 20 lat między 1880 a 1900 rokiem, a Nowy Ratusz, który pierwotnie ukończono w 1874 roku, musiał zostać powiększony zaledwie 20 lat po jego zakończeniu. Fasada ma 100 metrów długości, a budynek został rozbudowany do 400 pokoi. Można również wejść na 85-metrową wieżę, z której w bezchmurne dni można podziwiać Alpy.

Englischer Garten (Ogród angielski)

Jeśli zastanawiamy się, co zobaczyć w Monachium, warto przybliżyć się do natury poprzez odwiedzenie jednego z największych parków miejskich na świecie. Utworzony w XVIII wieku park zaczyna się na lewym brzegu wyspy Isar na północy za Rezydencją Królów i z niektórych miejsc można mieć wrażenie, że nie kończy się nigdzie. Obszar pełen trawników, gajów drzewnych, pastwisk, dróg wodnych i jezior, mieszczący się na obszarze 370 hektarów, jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Znajdziemy w nim kilka ciekawych zabytków, takich jak japońska herbaciarnia zbudowana na Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku i Chińska Wieża oparta na pagodzie i zbudowana w 1790 roku, czy sztuczna rzeka Eisbach.

Jeszcze więcej atrakcji!

01.

Plac Mariacki w Monachium

O każdej porze Plac Mariacki znajdujący się przed Nowym Rynkiem jest pełen mieszkańców i turystów, który przychodzą tam na zakupy lub po prostu zwiedzać miasto. Plac ten znajduje się w centrum od XII wieku. Jedną z głównych atrakcji jest maryjna kolumna, która została wzniesiona w XVII wieku z okazji świętowania wycofania wojsk szwedzkich z Monachium podczas wojny 30-letniej. Jeszcze starsza jest złota statua wyrzeźbiona w 1590 roku, która przedstawia Maryję na półksiężycu jako Królową Nieba.

02.

Bawarskie Muzeum Narodowe

Muzea w Monachium to naprawdę intrygująca kwestia – miasto wyróżnia się tym, że znajdziemy ich bardzo wiele i wszystkie posiadają imponujące kolekcje. Muzeum Bawarskie, otwarte przez króla Maksymiliana II w 1855 roku, to kolejna atrakcja kulturalna, która możliwa jest do obejrzenia w całości tylko przy przeznaczeniu na ten cel większej ilości czasu. W środku znajduje się ponad 40 pokoi pełnych artykułów dekoracyjnych, które reprezentują wszystkie epoki od starożytności po secesję na początku XX wieku. Znajdziemy tam broń, zbroje, porcelana, obrazy olejne, instrumenty muzyczne, meble, zegary, zastawę stołową – właściwie wszystko, co pozwala na przedstawienie życia w czasach minionych.

03.

Nocleg podczas podróży do Monachium

Ciekawe miejsca w Monachium, które przedstawiliśmy w tym artykule to „must-see” każdego odwiedzającego to miasto. Zadbaliśmy o to, aby nasz krótki przewodnik po Monachium zawierał wszystkie najważniejsze punkty warte zobaczenia w tym miejscu. Zwiedzanie Monachium wiąże się jednak z dużymi kosztami, z racji tego, że jest to jedno z najdroższych miast w Niemczech. Aby móc zobaczyć wszystkie atrakcje Monachium, warto wiec zdecydować się na budżetowy nocleg, który można znaleźć na stronie hotel-pracowniczy.pl

Monachium dla dorosłych i dla dzieci

Wybierając się do tego pięknego bawarskiego miasta, możemy liczyć na niesamowite zabytki. Monachium ma ich naprawdę wiele. Na wyjazd warto zabrać ze sobą swoje pociechy, ponieważ dzięki monachijskim atrakcjom dla dzieci, na pewno nie będą się nudzić.